Çevre Bilgi Notu

Teknik ve çevresel başarılar, kanunlar ve beklentilerin üstüne çıkıyor.

Yazdır Twitter Facebook Delicious LinkedIn

İlgili Bağlantılar

Ricoh Group 2015 Yılı Sürdürülebilirlik Raporu

Ricoh's Sustainability report 2014

Raporu çevrimiçi görüntüleyin ya da Adobe PDF formatında indirin.

 • Biyoçeşitlilik

  Solar panels and a wind farm under a blue sky.

  İşletmesel ve sosyal yardım ile biyoçeşitliliği muhafaza etmek.

Çevremize gösterdiğimiz saygı tıpkı teknolojik yenilikçilik gibi DNA'mızın bir parçasıdır. Bu tutkuyu, küresel alandaki faaliyetlerimizin tüm noktalarını kapsayacak şekilde genişlettik ve hatta tedarikçilerimiz ve uygulamalarını da çevresel sorumluluğumuz bünyesinde ele aldık. İnsanlara, gezegenimize ve faaliyetlerimizden elde ettiğimiz karlara yönelik Ekolojik Denge yaklaşımımız sayesinde sürdürülebilir iş modelimiz, işimiz ve çevre ile ilgili hedeflerimizi destekleme yönünde sürekli gelişim kaydetmiştir.

Ricoh, iş süreçlerinden kaynaklanan CO2 emisyonlarını 2030 itibariyle %30 ara hedefiyle 2050'den itibaren %88 oranında (2000 yılı sonuçlarına kıyasla) azaltmayı taahhüt etmektedir. 2010 itibariyle emisyonları %20 azaltmaya yönelik ilk hedefe ise altı ay öncesinden erişilmiştir. Küresel çaptaki CO2 ayak izi ise 2007'den bu yana 45000 ton azalmıştır.

1993 yılında hayata geçirdiğimiz Kimyasal Madde Yönetimi Sistemimiz (CSMS) ve 2006 yılında da Tedarikçilerimiz için CSMS sayesinde Ricoh, belirli maddelerin kullanımına yönelik Avrupa'daki ve tüm dünyadaki yasal şartların tamamını yerine getirmektedir. Tüm ürünlerimiz RoHS ve REACH uyumlu olup tehlikeli herhangi bir madde içermemektedir.

Sayfanın Üstü

Mihenk Taşları

İlk çevresel ofisimizin 1976 yılında Japonya'da kurulduğu günden bu yana birçok ekolojik ilki bizler başardık:

 • 1980'li yıllarda Çok Fonksiyonlu Yazıcıları kullanıma sunarak enerji, atık ve maliyetleri azaltan ilk biz olduk. Benzeriz PPP yeşil denetim yaklaşımımız ile tek fonksiyonlu ürünlerden uzaklaşarak müşterilerimizin %30'a varan oranlarda tasarruf yapmalarını ve çevre üzerindeki etkilerini azaltmalarını sağladık. 

 • 2001 yılında, belli başlı üretim tesislerinin tümünde Katı Atık Sahasına Sıfır Atık hedefine ulaştık. 1999 yılından bu yana sadece İngiltere'deki üretim tesisimiz, katı atık sahasından 12000 tondan fazla atığı toplayıp dönüştürerek 45000£'u aşan bir giderden kurtuldu ve 30000£'u aşan bir işletme karı elde etti. 

 • 2002 yılında Ricoh'nun her bir ofisi, ISO 14001 akreditasyonu elde etti. 

 • 2003'de Dünya Çevre Merkezi Altın Madalyası'nı kazanan ilk Asya firması olduk. 

 • Sektörümüzde son yedi yıldır dünyadaki En Sürdürülebilir 100 Şirket arasında bir tek biz yer aldık. 

 • Sektörümüzde, cihazlarında bitkisel bazlı plastik kullanan ilk firma biz olduk. 

 • 2009'da Japonya'daki bazı ürünler için dünyanın ilk Biyokütle tonerini piyasaya sürdük.

Sayfanın Üstü