Ricoh Group'un Geçmişi

İlham verici geçmiş. Yenilikçi gelecek.

Yenilik, bir Ricoh geleneği.

Nereden geldik.

Yazdır Twitter Facebook Delicious LinkedIn

İlgili Bağlantılar

  • Çevre

    Green leaf.

    Çevrenin korunması, Ricoh'un kurumsal stratejisinde büyük bir öneme sahiptir.

1936'da kurulan ve faaliyetlerini küresel çapta yürüten Ricoh Company, Ltd.'in merkezi Tokyo, Japonya'dadır. Dünyanın dört bir yanındaki 180.000'den fazla çalışanımızla ofis ve üretim amaçlı baskı piyasalarında uzmanlığa sahibiz. Çalışma ortamlarını modern bir hale getirmek ve belge verimliliğini en faydalı hale ulaştırmak amacıyla dünyanın her yerinde çeşitli kuruluşlarla birlikte çalışıyoruz. Ayrıca görüntüleme cihazları, endüstriyel ürünler ve ağ sistemleri çözümleri de geliştiriyoruz. Yenilikçi geçmişimiz bir ilham kıvılcımıyla başlamıştı.

1936

Geçmişimiz, Fiziksel ve Kimyasal Araştırma Enstitüsü'nün araştırma ve geliştirme kavramlarını Rikagaku Kogyo'yu kurarak sektöre ve halka yönlendirmeye yönelik olarak 1927 yılında aldığı karara dek uzanıyor. 1936 yılında Rikagaku Kogyo, hassas kağıt üretmek ve satmak amacıyla Riken Kankoshi Co., Ltd.'i kurdu (daha sonra adı 1938'de Riken Optical Co., Ltd. ve 1963'de de Ricoh Company, Ltd. olarak değişti). Şirket, fotoğraf makinesi alanındaki faaliyetlerine 1937 yılında başladı ve 1950'de de tüketiciler arasındaki popülerliği nedeniyle Japonya'nın ilk fotoğraf makinesi toplu üretim yapısını kurdu. Şirket, iş makineleri alanına ise Ricopy 101'i piyasaya sürdüğü 1955'de girdi.

Sayfanın Üstü

1970

Ricoh için 1970'li yıllar yenilikçilik alanında önemli başarılar elde ettiği yıllardı. 1974'de dünyanın ilk yüksek hızlı ofis faks makinesi olan RIFAX 600S'yi piyasaya sürdük. 1977 yılında ise ofis otomasyonunun kısaltması olan OA adı bizimle anılmaya başlandı. Ve aralarında bilgisayarlar ve kelime işlemcilerin, optik dosyalama sistemlerinin ve lazer yazıcıların da yer aldığı bir dizi ürün ile ofis verimliliğine verdiğimiz desteği daha da geliştirerek 80'li yıllarda da teknolojik gelişime devam ettik.

Sayfanın Üstü

1985

1987'de IMAGIO 320 ile ofisler için çok fonksiyonlu dijital fotokopi makinesi alanına öncülük ettik. 1996'da kompakt ve düşük fiyatlı bir fotokopi makinesi olan IMAGIO MF 200 ile dijital modellerin popülerliğinin artmasına yardımcı olduk. Ayrıca ağa bağlanabilir ve renkli ürünleri de piyasaya sürdük ve Ricoh Asia Industry (Shenzhen) Ltd.'i kurarak yurtdışındaki üretim yapımızı güçlendirdik. Bu süreçte Savin Corporation ve Gestetner Holdings PLC'yi satın alarak 1995 yılında uluslararası satış ağımızı genişlettik. Ricoh'da asla aynı yerde kalmıyoruz.

Sayfanın Üstü

2000

Hem çevreye yönelik sorumluluğumuz hem de kurumsal sosyal sorumluluğumuz çerçevesinde 2002 yılında Birleşmiş Milletler Küresel Etki belgesini imzalayan ikinci Japon şirketi olduk. 2003 yılında çalışmalarımız sayesinde Sürdürülebilir Gelişimde Uluslararası Kurumsal Başarı ödüllerinde Dünya Çevre Merkezi'nin Altın Madalyası'nı kazanarak bu onura Asya'dan erişen ilk işletme olduk.

Yurtdışındaki satış ağımızı güçlendirmek ve destek ve çözüm olanaklarımızı arttırmak amacıyla 1996 yılında İngiltere'den NRG Group'u, 2001 yılında Lanier'i ve ardından Savin'i, 2004 yılında Hitachi ve IBM'in baskı bölümlerini, 2006 yılında Danka Business Systems'ın Avrupa operasyonlarını satın aldık. Küresel satış yapımızı desteklemek içinse 2008 yılında IKON Office Solutions, Inc.'ı satın aldıktan sonra 2010 yılında da InfoPrint Solutions'ın tamamı Ricoh'nun oldu.

Sayfanın Üstü